TüvTürk Araç muayene İstasyonuna gittiğinizde yapmanız gerekenler neler? Araç muayenesini yaptırmadan önce neler yapılmalı? Araç muayenesi için gerekli malzemeler nelerdir? Araç muayenesi nasıl yapılır? Araç muayenesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle internetten;

ÜCRETSİZ TÜVTÜRK Araç Muayene Randevu Sistemi ‘nden randevunuzu alın

Araç Muayenesi için gerekenler;

  • Aracın ruhsatını yanınıza almayı unutmayın.
  • Aracı muayeneye getirenin nüfus cüzdanı yanında olmalı.
  • Yangın söndürme aleti,
  • İlk yardım çantası,
  • Bölgeye ve mevsime göre zincir vs.
  • Aracınızın sigorta borcu olmadığından emin olun
  • Aracınızın trafik cezası olmadığından emin olun
  • Lastiklerinizin dişlerinin çok incelmediğinden emin olun
  • Sisler dahil farlarınız çalıştığından ve doğru gösterdiğinden emin olun.

Araç muayenesinde sırasıyla yapılması gerekenler

1-Mutlaka randevu saatinden önce gelin. Araç muayenesine randevu saatinden sonra gelirseniz tekrar sıra numarası almanız ve oldukça fazla beklemeniz gerekecek.

2-Aracınızın kilometre göstergesinden kaç kilometrede olduğuna bakarak kaydedin yada en iyisi fotoğrafını çekin.

3-ilk iş girişte karşı sol taraftaki kapıdan girerek sıra numarası alın. 

4-Randevu saatinize göre bir süre  bekledikten sonra parayı yatırıyorsunuz. (Egzoz gazı ölçümünü dışarda bir yerde yaptırmadan gittiyseniz onu da ilave ederek yatırıyorsunuz.) Tek eksiği KREDİ KARTI KABUL ETMİYORLAR. (Sıra numarası kağıdını atmayın, numarayı hatırlamanız için biraz sonra lazım olacak)

5-Nakit olarak hepsini yatırdıktan sonra (Egzoz gazı ölçümünü dışarıda yaptırıp gelmediyseniz) egzoz ölçümü yapan bölüme size verilen kağıt ile gidip ölçümünüzü yaptırıyorsunuz

6-Geri gelip aynı gişeye ölçüm kağıdını verip, dışarıda ilk aldığınız sıra numarasının gelmesini bekliyorsunuz. beklediğiniz numara ilk aldığınız sıra numarası.

Beklemek ve birşeyler yiyip içmek için kafeterya mevcut

7-Sıranız geldiğinde; hangi kanal gireceğinizi numaranızın önünde göreceksiniz. orada sıra varsa öndeki aracın arkasına, yoksa kanalın başlangıcına giderek, bagaj kapağınızı ve motor kaput kapağını açıp motorunuzu çalışır vaziyette tutarak bir görevlinin gelmesini bekleyin.

8-Oradan sonra aracı bir görevli teslim alıyor ve iş bitimi kanalın sonunda size imza attırarak teslim ediyor.

9-Eğer aracınızda bir sorun/eksik yoksa size ruhsatınızı onaylı olarak teslim ediyor. Eğer bir sorun/eksik varsa, eksiğinizi gidererek tekrar gelmenizi söylüyor. Bu durumda eksiğinizi giderdikten sonra ücretsiz olarak tekrar internetten randevu alarak (bu sefer “tekrar muayenesi” bölümünden) gelip aynı işlemleri tekrarlıyorsunuz.

 

 

 

Kategoriler: Teknoloji