WordPress sürümlerinin içerikleri

Burada WordPress sürümlerinin neler içerdiği hakkında bilgileri wordpress’den olduğu gibi alarak paylaşacağım. “Geçmiş wordpress sürümlerinde ne değişiklikler olmuştu” Benim de zaman zaman merak ettiğim konulardan bir tanesidir.

WordPress 5.2.1 sürümü

5.2.1 sürümü 33 açık barındırıyor. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

Sitenizi güvenli tutma

WordPress 5.2, yapılandırma sorunlarını ve ölümcül hataları tanımlamak ve düzeltmek için size daha sağlam araçlar sunar. İster müşterilerinize yardımcı bir geliştirici olun veya kendi sitenizi yönetiyor olun, bu araçlar ihtiyacınız olduğunda size doğru bilgileri edinmenize yardımcı olabilir.

Site Sağlık Kontrolü

5.1 sürümünde tanıtılan Site sağlığı özelliği üzerine bu sürüm, yaygın yapılandırma hatalarını ayıklamaya yardımcı olacak iki yeni sayfa ekler. Ayrıca geliştiricilerin hata ayıklama bilgilerini site sahipleri için saklayabilecekleri bir alan da ekler. Sitenizin durumunu kontrol edin, ve nasıl hata ayıklayacağınızı öğrenin.

PHP hata koruması

Yönetici odaklı bu güncelleme geliştirici süresine ihtiyaç kalmaksızın hayati problemleri güvenle düzeltmenizi ya da yönetebilmenizi sağlıyor. Ünlü “ölümün beyaz ekranı” (white screen of death) durumlarını daha iyi ele alıyor ve kurtarma moduna giriş için bir yol sağlıyor, ki bu da hataya sebep olan eklenti ve temaların işlevlerine ara veriyor.

Herkes için gelişmeler

Erişilebilirlik güncellemeleri

Ekran okuyucuları ve diğer yardımcı teknolojileri kullananlar için bağlamsal farkındalığı ve klavye gezinme akışını iyileştirmek için bazı değişiklikler birlikte çalışır.

Yeni panel simgeleri

Instagram’ın da içinde olduğu on üç yeni simge, BuddyPress için simge seti ve global kullanım için döndürülmüş Dünya simgeleri. Panelde bu simgeleri bulun ve eğlenin!

Geliştirici mutluluğu

PHP sürüm yükseltme

Artık desteklenen en düşük PHP sürümü 5.6.20. WordPress 5.2 ile beraber tema ve eklentiler güvenle namespaceler, anonim fonksiyonlar ve çok daha fazlasını kullanabilirler!

Yeni gövde etiket kancası

5.2 sürümü temalarda <body> öğesinin öncesine kod yerleştirmeyi sağlayan wp_body_open kancasını sunar.

Gizlilik güncellemeleri

Yeni bir tema sayfası şablonu, bir koşullu işlev ve iki CSS sınıfı ile gizlilik politikası sayfasını tasarlamak ve özelleştirmek daha kolay bir hale geldi.

JavaScript yapılandırma

@wordpress/scripts paketi içindeki webpack ve Babel yapılandırmaları ile birlikte geliştiricilerin, modern JavaScript kodlaması yapmak için karmaşık yapı araçlarının ayarlanması hakkında endişe etmelerine gerek kalmıyor.

Kaynak: wordpress.org

WordPress 5.2.4 sürümü

Site sağlık kontrolü

5.1 sürümünde tanıtılan site sağlığı özelliği üzerine bu sürüm, yaygın yapılandırma hatalarını ayıklamaya yardımcı olacak iki yeni sayfa ekler. Ayrıca geliştiricilerin hata ayıklama bilgilerini site sahipleri için saklayabilecekleri bir alan da ekler. Sitenizin durumunu kontrol edin, ve nasıl hata ayıklayacağınızı öğrenin.

Kategoriler: Web Tasarımı